Szczyt

A może by tak zdobyć własny szczyt? Albo odkryć coś nowego, w czym się jest dobrym?

Pozostał jeden dzień do grudnia – koniec roku sprzyja refleksjom i snuciu planów na nadchodzący rok. Spróbujmy czegoś nowego i bądźmy dobrzy: dla siebie nawzajem i dla siebie samych.

Szczyt
– nie wiesz jaki masz
że możesz
różową być
wykorzystać wybory
budzić okazje
oddychać!

poczuj zew
zrób sobie świat
czuj się najważniejsza

tak!

Jest tam ktoś?

Ten post dedykuję dr J. Jabłońskiej, której miła prośba zmobilizowała mnie do powrotu do wycinanek 😉 Dziękuję! ❤

Sporo czasu mnie tu nie było. A po drodze wydarzyło się co niemiara: obrona doktoratu, przeprowadzka do innego miasta i wesela oraz śluby (moje własne!). Chociaż zmieniłam nazwisko, pozostaję przy nazwie strony 😉

Przedstawiam zatem nowy kolaż z wycinanek. –Jest tam ktoś? -Tak pytamy, chociaż wiemy, że nie ma. Chociaż mamy nadzieję na niemożliwe spotkanie. Jesteśmy samotni jak Pluton na obrzeżach Układu Słonecznego. Ale zaraz, zaraz! Może dobry towarzysz czai się w naszym ciele? Może pora się zaprzyjaźnić ze sobą kawałek po kawałku? Poznać na nowo. Zachwycić, choćby i kośćmi czy zmarszczkami. Zapraszam do eksperymentowania!

(Tak się składa, że tytuł nawiązuje też do nieobecności na tej stronie.)

Jest tam ktoś?

Gładka cera
Piękna skóra
Szyja, dekolt, dłonie
Wyśnione zmarszczki i cienie pod oczami
Jędrne naczynka
Wyśmienite kości
Stawy – słodycz
Symetryczne włosy i paznokcie
Piersi i żyj.
Luksus.
(Ta kostka też jest warta uwagi)

Ratunek – z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego

Znów nadszedł 10. października, czyli Dzień Zdrowia Psychicznego. To dobra okazja, żeby przypomnieć o tym, jak ważną domeną zdrowia jest dobrostan psychiczny – i jak często go zaniedbujemy.

Obecny czas nie jest dla nikogo łatwy. U naszych sąsiadów, przyjaciół trwa wojna. U nas, bagatela, szaleje inflacja, wszystko drożeje, niepewność co do bezpieczeństwa energetycznego rośnie. W ogóle jest jakoś nieswojo. Dziwny ten rok. A poprzednie dwa też nie należały do najłatwiejszych. To wszystko mogło odcisnąć piętno na zdrowiu psychicznym. Nie warto go lekceważyć, bo jak w przypadku każdej choroby somatycznej, problemy ze zdrowiem i samopoczuciem psychicznym lepiej zwalczyć szybciej niż później, zanim skutki tego będą ciężkie.

Warto natomiast obserwować swoje zachowanie, jakość snu, relacji, a nawet apetyt. Czy ostatnio częściej nie możesz zasnąć? Jesteś stale podminowany(-a), a od dłuższego czasu nic nie sprawia Ci przyjemności, nie masz motywacji i wszytko wydaje się beznadziejne? A może wciąż odczuwasz napięcie i lęk, nie potrafisz się zrelaksować i skupić? Kiedy problemy i Twoje własne przeżycia zaczynają Ci mocno doskwierać, warto porozmawiać z kimś zaufanym, poprosić o pomoc, skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą albo zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu, pod którym możesz porozmawiać z terapeutą. Wykaz takich numerów znajduje się np. na tej stronie.

Z okazji dzisiejszego dnia nowa wyklejanka – „Ratunek”. Troska o samego siebie jako wyraz miłości i czułości do siebie to najlepszy pierwszy krok do naprawy sytuacji. Będzie dobrze, no bo jak inaczej? Tego nam wszystkim dzisiaj życzę.

Ratunek

Apatia rozrabia

Głębokie rany karzą

Kąsa zapach przeszłości

Niepokój krwawi

tworzy dysfunkcje

STOP!

Teraz ćwicz na sobie miłość!

Odbuduj zapomniane głosy

Każdego dnia bądź silniejsza

Czułość staje się jak przyjaciółka

Postaw na CIEBIE

Możesz.

Gdzieś tam jest taki świat

Dzisiaj, 21. marca, obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta jest nieprzypadkowa – wszak w zespole Downa występuje dodatkowy, trzeci chromosom nr 21.
Z tej okazji przedstawiam swój utwór pt. „Gdzieś tam jest świat”. Warto spojrzeć na drugiego człowieka z większą wrażliwością i empatią – w końcu nam samym jest ona potrzebna. Nie zważajmy na wygląd, sprawność, stan zdrowia lub inne cechy, które w dużej mierze lub całkowicie nie zależą od nas – w końcu nas, ludzi, więcej łączy niż dzieli. W nas jest ta siła, żeby stworzyć nowy, lepszy świat – dla wszystkich.

Z tomu Ani słowa

Gdzieś tam jest taki świat

gdzieś tam jest świat
gdzie wszyscy są krzywi i połamani
a kulawy z garbatym beztrosko tańczą sambę

gdzieś tam jest świat
pełen niewidomych i niedosłyszących
pełen niedoścignionych atletów niezastąpionych muzyków

gdzieś tam jest świat
blizn trądzików poparzeń zniekształceń
zdobiących twarze rozchwytywanych modelek

gdzieś tam jest świat
z dodatkowymi chromosomami, zgubionymi narządami
w którym szanse i uśmiechy tylko się mnożą

gdzieś tam jest świat
taki że jak zawodzi mózg to nie szkodzi
bo ludzie wokół nie zawodzą – rozumieją

gdzieś tam jest ten świat
tuż tuż
może już o chwilę od nas

(Dotknęłam twych ust)

Z tomu Ani słowa

***

dotknęłam twych ust palcami
kapiącymi krwią

spojrzałaś na mnie łagodnie
jakbym to nie ja niosła ci śmierć

do dziś pamiętam dokładnie ten moment
jak szaroczarny film z tamtych czasów

nie chciałaś ukrywać znamienia Dawida
nie chciałaś udawać pociągu do mężczyzn

ja najbardziej chciałam być z tobą pod woalem nocy
wiedziałam, że za dnia trzeba być żywą

©Anna Radlicka – radlicka.com

Kobieta

Tak sobie pomyślałam… a jakby tak Dzień Kobiet przyszedł w tym roku wcześniej i już pozostał? Jako przypomnienie o sile i wartości kobiet, jako pamiątka wytężonej walki naszych babek o równość, wreszcie – jako motywacja do (niestety) kontynuowania tej walki. Wspierajmy, inspirujmy, współpracujmy.

Wszystkiego najlepszego na co dzień! A na zachętę do działania i starań o siebie i swoje potrzebywycinankowy utwór Kobieta. Taką chcę właśnie być!

Kobieta

w jej oczach wielkie piękno
pachnący sad
las raj
prawdziwa wolność

nie użala się nad sobą
dawno temu określiła stres
jako NIE dla niej

nie zasypia poczucia
swoich możliwości dla pieniędzy
taka wystarcza – zachwyca

Ona jest naszą siłą

Szary, czyli o depresji

Pierwszy człowiek, która postawił stopę na Księżycu. Autorka bestsellerowej serii książek o młodych czarodziejach. Dwudziestoośmiokrotny medalista olimpijski. Sławni aktorzy, piosenkarze. Co dwudziesty mieszkaniec Polski.

Te wszystkie osoby dopadła ona. Depresja. Ma wiele twarzy, ale każda z nich jest przerażająca i naznaczona bólem trudnym do wyobrażenia. Choroba, z którą walczy się przez całe życie. To walka nierówna i nierzadko przegrana dużo za wcześnie. Z depresją i innymi chorobami psychicznymi można i TRZEBA walczyć. Warto.

23. lutego obchodzimy po raz kolejny Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się sobie, swoim bliskim, zadbać o zdrowie psychiczne. Poszerzajmy swoje wiadomości o tym, czym są zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, psychotyczne, osobowości i jak można je leczyć. Stop wstydowi i stygmatyzacji, czas na zrozumienie i leczenie.

Tutaj więcej informacji: https://wyleczdepresje.pl/pomoc/

Depresja pozbawia radości, przyjemności, ochoty i siły na cokolwiek. O tym właśnie jest utwór Szary.

Szary

szarością gardła budzę się
szare wypluwam słowa
szarawy mija kolejny dzień
szaro brzmi piękna mowa

szare skarpetki są nie do pary
szary przelewa się w ustach chleb
w szarych butach idę szarymi drogami
szarych mijam ludzi w szarym półśnie

szare myśli przesuwają się w głowie
obrazy szarych mórz kwiatów traw
szarą maluję tęczę
już nie pamiętam innych barw

Inny wiersz o tej tematyce: https://radlicka.com/2019/02/23/wiersze-o-depresji/

Nauka

Kto wie, jakie dzisiaj obchodzimy święto?

Poza dniem celebrowania pokarmów nieprzyzwoicie bogatych w węglowodany i tłuszcze, dzisiaj, 11. lutego, wypada Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Dzisiaj świętujemy, dziewczyny i kobiety!

To nie tylko święto Marii Skłodowskiej-Curie (jej przedstawiać nie trzeba), Rity Levi-Montalcini (odkrywczyni czynnika wzrostu komórek nerwowych), Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna (wynalazczyń techniki edycji genomu) – nie tylko noblistek!

Dzisiaj świętują naukowczynie, doktorantki, studentki i uczennice, wszystkie, które naukę kochają, poznają i budują własnym wysiłkiem.

Chciałabym jednak rozszerzyć to święto poza akademickie rozumienie nauki. Dzisiaj świętować powinny również nauczycielki, które tłumaczą dzieciom świat na liczby, pierwiastki, wzory. Badaczki i inżynierki pracujące we wszelkich działach przemysłu. Dziennikarki naukowe inspirujące rzesze do szukania rzetelnych informacji o świecie. Lekarki, pielęgniarki, farmaceutki i radiolożki, które zdobytą wiedzę wykorzystują dla ochrony zdrowia nas wszystkich.

Wspomnijmy też naukowczynie, których wybitne osiągnięcia były (i są) niedoceniane. Wspomnę tu tylko kilka z nich – Marię Sibylla Merian, Esther Lederberg, Nettie Stevens, Mary Anning.

Cieszmy się, że dzisiaj zdobycie edukacji i uprawianie nauki nie jest ograniczone przez płeć.
I wykorzystujmy tę szansę najlepiej, jak umiemy.

Tymczasem – kolaż słowny idealny na tę specjalną okoliczność.

Nauka

Nauka:

myśli opium

w zatrutej dolinie źródło dobra

potrzebna, urzekająco przewrotna

najlepsza dla miłośników świata

nieskończenie piękna opowieść lustra dusz

20 100 100 500 podróży samotną ścieżką do tajemnic

już wiesz, co z nią zrobić?

Meandrowanie

Dzisiaj kobieta robi wszystko i jest wszystkim. Meandruje między pracą, rodziną, przyjaciółmi, domem, znowu pracą. Z uśmiechem, bo jak inaczej? Może czas na przewartościowanie? A Wy jakie różne role pełnicie co dnia i dlaczego wszystkie naraz? Może czas ograniczyć się do tych najważniejszych? Ktoś musi zacząć, może ja?

Meandrowanie

dziecięce tło
pocałunki
uśmiech łzy miłość
garnitur uroda piżama
uprzejmość
empatia
doskonałe ciało
pocieszycielka motywator
doktor
psycholog
plaster miodu
kuchnia
seks
oddychanie pod wodą
zestresowana?
przecież to życie!

i weź całuj